Strony WWW

Dobra strona internetowa, czyli jaka?

Na to pytanie ciężko znaleźć jest jednoznaczną odpowiedź – wszystko zależy oczywiście od zastosowań, do których będzie wykorzystywana witryna. Jednak wszystkie atrakcyjne i chętnie odwiedzane strony internetowe mają jedną cechę wspólną: atrakcyjny i estetyczny wygląd. Szata graficzna, ułożenie przycisków i obrazów na stronie czy nawet wybrane kolory – to wszystko ma ogromne znaczenie dla odwiedzającego witrynę użytkownika.

Zresztą nie powinno to nikogo dziwić – od dawna wiadomo, że ludzie są wzrokowcami? Co to jednak oznacza?

Wzrok – nasze główne narzędzie postrzegania rzeczywistości

O ile każdy człowiek jest w stanie wymienić powody, dla których wzrok odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu większości ludzi, o tyle nie wszyscy wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Być może, osoba spytana o dokładny powód przypomni sobie, że słyszała kiedyś o tym, że ludzie zapamiętują najwięcej informacji właśnie za pomocą tego zmysłu. Jednak, dlaczego tak się dzieje?

Podobnie jak komputery, również ludzki mózg posiada pewną określoną szybkość przetwarzania informacji. Co więcej, poszczególne zmysły różnią się prędkością odbierania danych z otoczenia i przekazywania ich do mózgu – wśród nich najszybszy jest właśnie wzrok.

Nasze oczy wysyłają dane do centralnego ośrodka nerwowego w tempie 100 megabajtów na sekundę. Drugim najszybszym zmysłem jest słuch, jednak jego megabajt na sekundę wypada dość słabo w tym porównaniu.

strony www

Reklama:

Jeden obraz wyraża więcej niż 1000 słów

Jak jednak wypada obraz w porównaniu z tekstem?
Na początku cofnijmy się do lat 70 XX wieku. Dlaczego akurat tam? Wtedy Alfred Mahrabian dowiódł, że 93% naszej komunikacji opiera się na komunikacji werbalnej.

Jak wykazały badania, 90% całości informacji przesyłanych do mózgu to komunikaty wizualne. Nasz mózg jest do nich najbardziej przyzwyczajony, dzięki czemu przetwarza je dużo szybciej od tekstu. Dużo więcej z nich również zapamiętuje – około 80% tego co widzi, przy zaledwie jednej piątej czytanego tekstu.

Dlatego tworząc stronę internetową warto pamiętać o obrazach. To one tworzą większość informacji, którą odbiorą użytkownicy. Odpowiedni dobór grafik, zdjęć czy wykresów nie tylko wyraża intencje w lepszy, szybszy i bardziej angażujący sposób, ale sprawia również, że dużo więcej z nich jest zapamiętywanych.